Lokalizacja telefonu po numerze – praktyczne metody

lokalizacja telefonu po numerze

Aby zlokalizować zdalnie smartfon bądź tablet możliwe jest wykorzystanie różnych możliwości i technologii. Za chwilę opiszemy dwie najpopularniejsze, czyli lokalizowanie używając samego numeru telefonu, oraz drugą opcję polegającą na lokalizacji poprzez internet. Obie są równie skuteczne, choć istnieją pewne zależności i ograniczenia, które wyszczególnimy.

Lokalizowanie telefonu po numerzu

Chyba najpopularniejszą i najłatwiej dostępną możliwością zdalnej lokalizacji, jest opcja z wykorzystaniem numeru. Jej działanie jest bardzo proste i często nie wymaga nawet instalowania żądnego oprogramowania na telefonie, którego chcemy namierzać. Lokalizacja numeru telefonu jest bowiem udostępniana poprzez niektórych operatorów sieci komórkowej, czasami za darmo, a czasami jako usługa dodatkowo płatna. Logując się na specjalnej stronie internetowej można poznać miejsce, w którym aktualnie znajduje się urządzenie. Ale pamiętajmy, że lokalizacja telefonu po numerze działa w oparciu o kartę SIM, do której dany numer jest przypisany.

Innymi słowy – lokalizujemy tak naprawdę samą kartę, którą przecież łatwo wyjąć i przełożyć do innego urządzenia. Należy o tym pamiętać, gdyż jest to bardzo ważna sprawa. Jeżeli operator nie udostępnia nam możliwości zlokalizowania telefonu w ten sposób, możemy skorzystać z aplikacji, którą jednak musimy najpierw na telefonie zainstalować.

Jak działa lokalizacja numeru telefonu?

Lokalizator telefonu po numerze działa wtedy następująco: Na urządzenie należy wysłać wiadomość SMS ze specjalnym, indywidualnym kodem. Nie zostanie ona wyświetlona na ekranie, ale przechwycona przez aplikację do lokalizowania. W odpowiedzi dostaniemy zwrotny SMS, który będzie zawierał dane lokalizacyjne takie jak dokładna pozycja GPS i nazwy najbliższych ulic.

Lokalizacja telefonu przez internet jako alternatywa

Jest także druga możliwość, która daje nam o wiele bardziej rozbudowane funkcje. Jest to lokalizowanie urządzenia online, za pośrednictwem internetu. Wtedy jednak ten dostęp musi być zapewniony na telefonie przez cały czas, inaczej lokalizator telefonu online nie zadziała. Co trzeba zrobić, by móc z tej opcji skorzystać? Na urządzenia z systemem Android, w zasadzie nie musimy instalować żadnego dodatkowego oprogramowania. Lokalizacja może odbywać się bowiem z pomocą konta w Google, z którym powiązany jest nasz telefon. Musimy tylko w opcjach zgodzić się na zdalne lokalizowanie.

Co więcej, lokalizacja telefonu komórkowego przez internet w powyższy sposób umożliwia nam także dokonanie zdalnej jego blokady, tak aby potencjalny znalazca bądź złodziej nie mógł wydobyć z niego naszych prywatnych danych. Gdybyśmy chcieli skorzystać z aplikacji innych firm, to niestety tutaj większość jest płatna. Niektóre jednak oferują pewną część funkcjonalności za darmo, jednak z ograniczeniami.

Kiedy przyda się lokalizator telefonu online?

Możliwość zdalnej lokalizacji telefonu może przydać się w różnych sytuacjach. Na przykład wtedy, gdy chcemy mieć kontrolę nad tym gdzie jest nasze dziecko, bądź w razie zgubienia własnego smartfona chcemy dać sobie szansę na jego odnalezienie i ewentualne zdalne zablokowanie. Pamiętajmy tylko, że jeśli instalujemy oprogramowanie lokalizacyjne na telefonie osoby dorosłej (również gdy jest to nasze dziecko), musimy ją o tym powiadomić i uzyskać jej zgodę. Inaczej byłoby to nielegalne.